Intro / algemeen
De vuile slachthal bevindt zich aan het begin van het slachtproces. De varkens worden veelal bedwelmd d.m.v. een automatische restrainer of CO2-installatie.
Het proces is erop gericht om het geslacht varken aan de buitenzijde te ontdoen van (bacteriologisch)vuil, haren en nagels door gebruik te maken van een broeibak (warmwater), krabmachine, zwepers en branders.
Links
Risico
Er zijn diverse risico's, zoals het in contact komen of gegrepen worden door draaiende delen van machines, met name bij het handelen bij verstoringen (bijvoorbeeld bekneld zitten karkas, schoonmaak en onderhoud) treden deze risico's op. Maar er is ook veel geluid en het werk wordt gekenmerkt door repeterende taken. Lichamelijke belasting in de vorm van tillen, duwen en trekken en langdurig staan is een risicofactor voor de gezondheid van de medewerkers. De arbeidsomstandigheden worden bepaald door de gebruikte werkmethode: een hangend of liggend varken.
Eisen
Eisen bij het bedwelmen / verdoven zijn:
- een restrainer dient voorzien te zijn van deugdelijke aansluitingen.
- een verdovingstang dient opgehangen te zijn aan een veerbalans aan de zijkant van de bediener en voorzien te zijn van goede geïsoleerde handvatten.
- een verdovingsinstallatie (CO2) dient voorzien te zijn van deugdelijke veiligheidssystemen.
Eisen bij het gebruik van een schietmasker zijn:
- het bedrijf beschikt over een werkinstructie / procedure bij gebruik schietmasker o.a.
- schieten wordt alleen uitgevoerd door deskundig medewerker;
- schietmasker en de munitie worden na werkzaamheden direct opgeruimd en gescheiden van elkaar bewaard;
- voor aanvang werkzaamheden controle van schietmasker op gebreken;
- bedrijf beschikt over een wapenvergunning voor de munitie;
- positie t.o.v. het te bedwelmen dier / voldoende vrije bewegingsruimte voor de medewerker.
Eisen bij het steken en verbloeden zijn:
- voorkomen van val- en struikelgevaar (uitglijden);
Eisen bij het aanketten zijn:
- goede bereikbaarheid van de ophangband;
- veiligheid voor de medewerker (vallen van verdoofde dier);
- een gunstige positie om te voorkomen dat de medewerker zichzelf aanket;
Eisen aan de broeibak zijn:
- contact met hete delen van de installatie, met name de aanrakingsoppervlakken aan de buitenzijde van de broeibak, wordt voorkomen.
Eisen bij de ontharingsmachine / krabmachine zijn:
- voorkomen van valgevaar in de draaiende machine;
- bij verstoring (bijvoorbeeld vastzitten karkas) na het uitschakelen van de stroomvoorziening kan het karkas veilig worden verwijderd.
De steekband/ophangband dient te zijn voorzien van:
- werkstop gekoppeld aan restrainer;
Eisen bij het pezen snijden zijn:
- tempo van de band gelijkmatig afstemmen.
- gebruik van PBM’s (stalen handschoen).
Eisen bij het aanbrengen van de spreider of het ophangen aan spreidhaak zijn:
- spreiderbaan bevindt zich boven de tafel zodat de haken dicht bij de poten hangen;
- voorkomen van getroffen worden door een vallend karkas.
De vlamoven dient te zijn voorzien van:
Overige eisen
Voor de eisen betreffende schadelijk geluid wordt verwezen naar Omgevingsfactoren.
Voor de eisen betreffende repeterend werk wordt verwezen naar Repeterende handelingen.
Wensen
- Zorg voor voldoende vrije bewegingsruimte voor de medewerker.
- Probeer langdurig staand werken (meer dan twee uur aaneen) of eenzijdige fysieke belasting te voorkomen door taakroulatie.
- Ongunstige tilsituaties of krachtsinspanningen vermijden.