X

Aandacht voor bedrijfhulpverleners

28-10-2025  |

Maandag 3 november 2025 is de Dag van de BHV. Een dag om de bedrijfshulpverleners van uw bedrijf in het zonnetje te zetten. Op de website van de Dag van de BHV is onder meer een toolkit beschikbaar (tot medio november 2025) met digitaal materiaal om die dag te gebruiken, zoals posters, leaflets, social posts en een voorstel voor een draaiboek.

De dag van de BHV is ook een goede aanleiding om na te gaan of alles in het bedrijf op orde is als het gaat om calamiteiten en bedrijfshulpverlening. Daarbij staan twee zaken centraal:

  • een bedrijfsnoodplan (ofwel calamiteitenplan);
  • voldoende en goed opgeleide bedrijfshulpverleners.

In een bedrijfsnoodplan is nauwkeurig uitgewerkt wat bedrijfshulpverleners en medewerkers in uw bedrijf moeten doen bij alle denkbare calamiteiten: van brand tot ammoniaklek en van hartaanval tot bommelding. Uiteraard is het eerst zaak om maatregelen te nemen om calamiteiten zo veel mogelijk te voorkomen. Maar een bedrijf moet ook klaar zijn om in actie te komen als er zich daadwerkelijk een calamiteit voordoet.
Om te voorkomen dat het plan een “papieren tijger” wordt, is het van belang het actueel te houden. Oefen regelmatig, evalueer en stel bij waar nodig!

Daarnaast moeten er zoveel bedrijfshulpverleners worden aangewezen, zodat er op alle momenten van de bedrijfstijd voldoende BHV’ers aanwezig zijn om adequaat op te kunnen treden bij een calamiteit. Ook in de vakantieperiode en ook in de vroege ochtend of late avond. Het is sterk aan te bevelen om de opleiding van de BHV’ers nauw aan te laten sluiten op het eigen bedrijfsnoodplan, zodat zij goed voorbereid zijn op alle mogelijke calamiteiten.
Verder is het zaak om te zorgen voor een goede BHV-organisatie met een hoofd BHV en zo nodig ploegleiders, ieder met duidelijke taken en bevoegdheden. Bovendien dienen de BHV’ers te beschikken over de juiste middelen voor communicatie en eerste hulp.

Is uw bedrijf goed voorbereid op alle denkbare calamiteiten?
Klik hier voor algemene info op Arboportaal over bedrijfshulpverlening en een bedrijfsnoodplan.

Klik hier voor de uitgebreide handleiding van de SER die gaat over het opzetten van de bedrijfshulpverlening.

« Ga naar het overzicht


ContactLouis Braillelaan 80 2719 EK Zoetermeer