De Nederlandse Arbeidsinspecties gaat vanaf september opnieuw starten met inspecties in de sectoren Vlees en Vleeswaren. Twee thema’s staan daarbij centraal:
- Bedrijfsongevallen
- Fysieke belasting
Bedrijfsongevallen
- De Arbeidsinspecteurs gaan met hun inspecties het officieel melden van ernstige bedrijfsongevallen stimuleren. NB: een ernstig ongeval is een ongeval dat leidt tot ziekenhuisopname, blijvend letsel of tot overlijden. Een bedrijf moet zo’n ongeval direct melden bij de Nederlandse Arbeidsinspectie. Bel dan naar 0800-5151 of vul het online meldformulier van de Arbeidsinspectie in. Het niet melden van een ernstig ongeval kan tot een hoge boete leiden. Bij twijfel of een arbeidsongeval moet worden gemeld kan de Nederlandse Arbeidsinspectie adviseren.
- Daarnaast richten de inspecties zich op het leren van ongevallen. Bij bedrijven die te maken hebben met een hoog aantal ongevallen en incidenten wordt bezien of er voldoende maatregelen worden genomen om herhaling te voorkomen. Zo nodig kan een aankondiging van preventieve stillegging volgen, aldus de Arbeidsinspectie
- Speciale aandacht is er ook het veilig schoonmaken van machines en lijnen, waardoor regelmatig ernstig letsel optreedt aan vingers en ledematen. In de Arbocatalogus is opgenomen dat als een machine niet goed schoongemaakt kan worden bij stilstand er een 'schoonmaakstand' aanwezig dient te zijn, zodat de machine of de lijn tijdens het schoonmaken op een traag tempo draait. Of de constructie is zodanig dat er geen veiligheidsrisico's kunnen optreden. De gebruiksaanwijzing van een arbeidsmiddel geeft daar ook regels voor die gevolgd moeten worden. Er zijn met name afspraken en/of toezicht nodig om te zorgen dat medewerkers van een extern schoonmaakbedrijf machines en lijnen veilig schoonmaken.
Fysieke belasting
- De Arbeidsinspectie richt zich hier met name op fysiek zware werkzaamheden waarbij de belasting voor de medewerkers in de afgelopen jaren niet is verminderd. Als voorbeeld wordt het hoog stapelen in koelwagens genoemd. Nieuw is dat de inspecteurs nu ook eisen op langere termijn kunnen opleggen. Waar benodigde investeringen in automatisering of gebouwaanpassingen op korte termijn niet reëel zijn, kan een eis volgen om binnen enkele jaren tot een structurele verbetering te komen.